Ortak Çağrı: Romanlar Virüsten Çok Açlıkla Mücadele Ediyor

Ortak Çağrı: Romanlar Virüsten Çok Açlıkla Mücadele Ediyor

ORTAK ÇAĞRI:ROMANLAR VİRÜSTEN ÇOK AÇLIKLA MÜCADELE EDİYOR!

Her yıl çeşitli etkinliklerle kutladığımız 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nü bu yıl koronovirüs ekseninde ve acil eylem planı talebiyle gündeme getirmek istiyoruz.
8 Nisan 1971 tarihinde 14 ülkeden gelen Roman delegelerin katılımıyla ilk Dünya Roman Kongresi düzenlendi. Kongrede Romanlara yönelik olumsuz yargılara, ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı güçlü bir sesle itiraz edildi. O gün örgütlü mücadele başladı. Kongrelere katılan delege sayısı, yıldan yıla arttı. 1990 yılındaki 4. kongreye yaklaşık 300 Roman delege katıldı ve o kongrede, 8 Nisan’ın Dünya Roman Günü olarak kutlanmasına karar verildi. Bu bir bakıma hüzünlü bir zaferdi. Çünkü tarih boyunca hiçbir savaşa ortak olmayan Roman toplumu, her savaşın bedelini bir şekilde ödemişti. Kimi zaman yerlerinden edilerek kimi zaman katledilerek!

Hitler Almanya’sında Romanlar, korkunç deneylerde kobay olarak kullanıldı, gaz odalarında öldürülerek yakıldı, üç kuşak Roman kanı taşıyanlar dahi yok edildi. Zulüm, bununla sınırlı kalmadı. İspanya’da Romanların kulakları kesildi, anadilleri yasaklandı, Çekoslovakya’da birçok Roman kadın, rızaları olmaksızın kısırlaştırıldı… Romanlar dünyanın dört bir tarafında buna benzer insanlık dışı uygulamalara maruz kaldı.

Böyle acı dolu geçmişe sahip olan Romanlar için örgütlü mücadeleye girişmek elbette bir zaferdi. O günden beri, her 8 Nisan’da bu hüzünlü zafer kutlanıyor.
ROMANLAR BU TOPLUMUN AYRILMAZ PARÇASI

Türkiye’de Romanlar toplumun ayrılmaz parçası olsa da bu durum, hala bir gerçek olarak kabul görmüyor. Romanlar, en temel haklarını diğer vatandaşlarla eşit ölçüde kullanamıyor. Kullanmak istese de -başta ayrımcı davranışlar olmak üzere- ciddi engellerle karşılaşıyor.

Romanlar eğitim, istihdam, barınma, sağlık ve sosyal hizmetler alanındaki en temel haklara erişemediği gibi saydığımız tüm alanlarda şiddetli ayrımcılığa uğruyor.
Olağan dönemde bile haklarına erişemeyen Romanlar, koronovirüsün dünyayı sardığı böyle olağan üstü dönemlerde neler yaşıyor derseniz; öncelikle söylemeliyiz ki, Romanlar bir kez daha derin ayrımcılıkla karşı karşıya! Bir ilçede “Romanlar zaten virüslü!” denilerek mahalle ilaçlanmıyor. Bir başka ilçede kâğıt topladıkları arabalara el konuyor, üstüne üstlük bir de ceza yazılıyor! Bazı yerlerde sosyal yardım almaya gidenler, eli boş dönüyor. Bireylerden “Bizi virüs öldürmezse açlık öldürecek.” isyanı yükseliyor.

Salgın öncesinde, derin yoksulluğa rağmen bir şekilde hayatta kalma stratejisi geliştiren Romanlar için yeni bir dönem başladı. Toplum, son yıllarda temel haklara erişme kaygısı taşırken artık “Hayatta kalabilecek miyim?” kaygısı taşıyor.

2012’den beri Roman Sivil Toplumu, “her an afetteymiş gibi” davranılarak politika üretilmesini, acil eylem grubu oluşturulmasını talep ediyor. Yıl 2020, acil eylem grubu yok ama acil eylem durumu var. Bu apaçık ortada!

Roman vatandaşlar için acilen harekete geçilmesini talep ediyor, bir kez daha “Ayrımcılığa artık son verin!” diyoruz.
ACİL TALEPLER NELER?

 • Sosyal yardımlar kapsamında KOVİD-19 mücadelesi süresince bu yoksul kırılgan kesimlere düzenli nakit yardımında bulunulması,
 • Yoksul kesimlerin gıda temininde sorun yaşamaması için erzak desteği/sıcak yemek desteği sağlanması,
 • İçinde deterjan, sabun, kolonya, kağıt mendil gibi malzemelerin bulunduğu hijyen kitlerinin dağıtılması,
 • Su, elektrik, iletişim, doğal gaz faturalarının ödemesinin mücadele bitene kadar ertelenmesi ve ödemelerinin zamana yayılması,
 • Su, elektrik, iletişim, doğal gazı kesik olanlara ivedilikle su, elektrik, doğal gaz ve iletişim hizmetlerinin yeniden verilmesi,
 • Yoksul ve kırılgan kesimlerin ulaşabileceği mobil ve gezici sağlık hizmeti verilmesi,
 • KOVİD-19 şüphesi gösteren evsizlerin izolasyonda olabilecekleri, düzenli ve besleyici gıdalarla beslenebilecekleri, sağlık personeli desteği olan mekanların tahsis edilmesi,
 • İlaç katkı paylarının KOVİD-19 ile mücadele süresince kaldırılması,
 • Nüfus yoğunluğu oldukça yüksek olan bu mahallelerde düzenli aralıklarda dezenfeksiyon yapılması,
 • Mahallelerde sosyal yaşamın, dayanışmanın bir parçası olan kapı önü toplanmalarının yapılmaması konusunda bilgilendirme yapılması,
 • KOVİD-19’dan korunma, salgının önlenmesi konusundaki kamu spotlarının düzenli olarak STK’lar ve toplum önderleri aracılığıyla yoksul kırılgan kesimlerin çevrelerinde yayılmasının temin edilmesi,
 • KOVİD-19 sonrasında eğitimden kopan Roman çocukları için telafi eğitimi planlanıp uygulanması,
 • İşini kaybetmiş ailelerin tekrar iş kurana kadar Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında değerlendirilmesi,
 • İvedi bir şekilde okur-yazar olmayan Romanlar için okur yazarlık kursuna başlatılması.

Yukarıda sıralananlar gibi yoksul kırılgan kesimlerin ihtiyaç ve özelliklerini dikkate alan önlemlerin, bu kesimlerin mağduriyetlerini azaltmasının yanı sıra, halk sağlığını koruyacağı ve KOVİD-19 yayılma hızını düşüreceği açıktır. İlgili kamu kurumları ve yerel yönetimlerin koordinasyon içinde gerekli tedbirleri çeşitlendirip alacağını umuyoruz.

İMZA VEREN DERNEKLERİN LİSTESİ:

 1. Anadolu Abdalları Ortak Platformu – İstanbul
 2. Anadolu Yakası Ayrom Derneği – İstanbul
 3. Avrupa ve Balkan Roman Dernekler Birliği Federasyonu – Edirne
 4. Çekmeköy Roman Derneği – İstanbul
 5. Dikili Romanlar Derneği – İzmir
 6. Diyarbakır Domlar ve Romanlar Kültür Dayanışma ve Gençlik Spor Kulübü Derneği – Diyarbakır
 7. Dom Toplulukları Derneği -Hatay
 8. Dudullu Roman Derneği – İstanbul
 9. Edirne Dernekler Federasyonu – Edirne
 10. Edirne Roman Gençliği Derneği – Edirne
 11. Edirne Süpürgeciler Mahallesi Yardımlaşma Derneği – Edirne
 12. Ege Bölgesi Roman Dernekleri Federasyonu
 13. Ege Romanlar Gençlik Derneği – İzmir
 14. Ege Romanları Selanik Derneği – İzmir
 15. Gaziantep Müzisyen Geliştirme ve Spor Derneği – Gaziantep
 16. Göçmen ve Roman Çocuklarına Eğitim Derneği – İstanbul
 17. Gömeç Romanlar Kültür ve Dayanışma Derneği – Balıkesir
 18. Gördes Çağdaş Romanlar Derneği – Manisa
 19. Gördes Şen Romanlar Derneği – Manisa
 20. Gülenyüz Yaşamla Mücadele Derneği – İstanbul
 21. Hatay Dom Federasyonu – Hatay
 22. Hatay Dom Gençleri Koruma Derneği – Hatay
 23. Hatay Dom Kadınları Derneği – Hatay
 24. Hatay Dom Müzisyenleri Derneği – Hatay
 25. Hatay Ellerin Sesi Derneği – Hatay
 26. Hatay Engellilere Gülümse Derneği – Hatay
 27. Hatay Roman Abdal ve Domlar Birliği Yardımlaşma ve Dayanışma Dermeği – Hatay
 28. İstanbul Anadolu Yakası Tüm Romanlar Derneği – İstanbul
 29. İstanbul Öz Roman Çiçekçiler Derneği – İstanbul
 30. İstanbul Roman Çiçekçiler Derneği – İstanbul
 31. İzzetpaşa Roman Spor Derneği – İstanbul
 32. İzzetpaşa Romanları Kalkındırma Derneği – İstanbul
 33. Karadeniz Bölgesi Roman Kültürünü Araştırma Eğitim ve Kalkındırma Derneği – Samsun
 34. Kilis Abdallar Dayanışma ve Spor Derneği – Kilis
 35. Kilis Davulcular Yardımlaşma ve Spor Derneği – Kilis
 36. Manisa Bölgesi Romanları Roman Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneği – Manisa
 37. Muratlı Genç Romanlar Derneği -Tekirdağ
 38. Roman Gençlik Derneği- Edirne
 39. Romanlar Gençlik Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği-İzmir
 40. Selimşahlar Romanlar Derneği – Manisa
 41. Sıfır Ayrımcılık Derneği – İstanbul
 42. Şanlıurfa Davulcular – Zurnacılar Derneği – Şanlıurfa
 43. Şişli Roman Kültürünü Destekleme Derneği – İstanbul
 44. Trakya Müzisyenler Derneği
 45. Trakya Roman Gençleri Eğitim Kültür Araştırma İstihdam ve Yardım Derneği – Edirne
 46. Trakya Romanları Eğitim Araştırma Kültür Geliştirme Derneği – Edirne
 47. Yenişehir Roman Kadınları Kalkındırma Derneği – İzmir
 48. Yenişehir Romanları Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği – İzmir
İlgili Haber:  İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü Başvuruları Başlıyor  

JOINT CALL:

ROMA ARE FIGHTING AGAINST HUNGER RATHER THAN THE VIRUS!
We would like to take up the 8th of AprilInternational Roma Day, which we celebrate every year with various events, to bring attention the Covid-19 crisis and demandemergency action for the Roma today

The first World Roma Congress was held on April 8, 1971 with the participation of Roma delegates from 14 countries. In strong voice,negative judgment, racism and discrimination against Roma were objected during the Congress. The organized struggle started that day. The number of delegates attending the Congress increased from year to year. Approximately 300 Roma delegates attended the 4thCongress in 1990 when it was decided to celebrate the 8th of April as the InternationalRoma Day. In a way, it was a sad victory. Roma, who have never been engaged in any war throughout history, paid the price of each war in oneway or another; sometimes by being displaced, sometimes by being massacred!

In Hitler’s Germany, the Roma were used as guinea pigs in experiments.They were killed and burned in gas chambers.Even those carrying three generations of Roma blood were targeted for extermination. The atrocitieswerenot limited to this. In Spain, Roma people’sears were cut and their mother tongue banned.Many Roma women in Czechoslovakia were sterilized without their consent. Roma have been subjected to similar inhuman practices all over the world.

For Roma, who have such a painful past, engaging in organized struggle was, of course, a victory. Since then, this sad victory has been celebrated every 8thof April.

ROMA ARE INDISPENSABLE PART OF THIS SOCIETY
While in Turkey the Roma community is officially an integral part of the society, this situation is still not regarded as it is. Roma are unable to exercise their most basic rights equally with other citizens. Although Roma communities want to use it, they face serious obstacles, particularly discriminatory behaviors.

Roma do not have access to the most basic rights in education, employment, housing, health and social services, and they face severe discrimination in all the areas of life.

Roma, who could not access their rights even in the ordinary times, are once again facing deep discrimination. In a county, a neighborhood was not disinfected on the grounds of a statement implying that ” Roma are already infected!”. In another district, paper collection cats and trucks were seized and owners were fined.In some other places, those who want to go to receive social assistance returned empty-handed.Objections are being voiced:”if the virus doesn’t kill us, hunger will do”.

A new era has begun for the Roma, who have developed a strategy to survive despite deep poverty before the outbreak. While the community was concerned about accessing fundamental rights previously, nowadays, they are concerned with their ability of survival.
Since 2012, Roma Civil Society has been demanding for policy-making and creation of emergency action group as if “there is a disaster at all times”. The year is 2020, there is no emergency group, but there is an emergency. And this is too obvious!

İlgili Haber:  Online Robotik Kodlama Eğitimi

We demand urgent action for Roma citizens, and we say once again, “End discrimination now!”

 

WHAT ARE THE EMERGENCY REQUESTS?
 • Regular cash assistance to the poorest, vulnerable groups, during the COVID-19 crisis, within the scope of social assistance;
 • Providing food support / hot meal support to prevent poor people from having problems in food supply;
 • Distribution of hygiene kits containing materials such as detergent, soap, cologne, tissue paper;
 • Postponing payment of water, electricity, communication, natural gas bills until the end of the crisis and spreading their payments over time;
 • Re-installing utilities for provision of water, electricity, natural gas and communication services to those whose water, electricity, natural gas, communication are cut due to debts;
 • Providing mobile health services accessible to poor and vulnerable people;
 • Allocating places where homeless people suspected of COVID-19 can remain in isolation, can be fed with regular and nutritious foods, and receivesupport of health personnel;
 • Removing of contribution margins of medicine during the fight against COVID-19;
 • Disinfection, at regular intervals, in the neighborhoods with high population density;
 • Informing about the dangers of socializingin doorstep gatherings which are part of regular cultural solidarity of the community;
 • Ensuring that public information materials regarding protection against COVID-19 and prevention of pandemic are disseminated regularly among the poor vulnerable groups through NGOs and community leaders;
 • Remedial education planned and implemented for Roma children who could not access education during the COVID-19 crisis;
 • Placing of people who have lost their jobs during the pandemic in Community Benefit Working Program until they secure their livelihoods;
 • Starting literacy courses for Roma who are illiterate, urgently.

It is clear that the measures taking into account the needs and characteristics of the poor vulnerable groups such Roma will not only reduce their victimization but also protect public health and reduce the rate of spread of COVID-19. We hope that the relevant public institutions and local governments will diversify their solutions and take necessary measures in coordination.

LIST OF SIGNING ASSOCIATIONS:

 1. Anatolian AbdalsJointPlatform – Istanbul
 2. Anatolian Side AYROM Association – Istanbul
 3. Federation of European and Balkan Roma Associations Union – Edirne
 4. Çekmeköy Roma Association – İstanbul
 5. Dikili Roma Association – İzmir
 6. Diyarbakır Dom and Roma, Culture, Solidarity and Youth Sports Club Association – Diyarbakır
 7. Dom Communities Association -Hatay
 8. Dudullu Roma Association – İstanbul
 9. Edirne Federation of Associations – Edirne
 10. Edirne Roma Youth Association – Edirne
 11. Edirne BroomersNeighborhood Cooperation Association – Edirne
 12. Federation of the Aegean Region Roma Associations
 13. Aegean Roma Youth Association – İzmir
 14. Roma of Aegean Thessaloniki Association – İzmir
 15. Gaziantep Musicians and Sports Development Association – Gaziantep
 16. Education for Immigrant and Roma Children Association- Istanbul
 17. Gömeç Roma Culture and Solidarity Association – Balıkesir
 18. Gördes Contemporary Roma Association – Manisa
 19. GördesŞen Roma Association – Manisa
 20. Gülenyüz Fight Against Life Association – İstanbul
 21. Hatay Dom Federation – Hatay
 22. Hatay Protection of Dom Youth Association – Hatay
 23. Hatay Dom Women’s Association – Hatay
 24. Hatay Dom Musicians Association – Hatay
 25. Hatay Hands’ Voices Association – Hatay
 26. Hatay Smile for Disabled Association- Hatay
 27. Hatay Union of Roma, Abdal and Dom Cooperation and Solidarity Association – Hatay
 28. Istanbul Anatolian Side All Roma Association – Istanbul
 29. Istanbul Pure Roma Florists Association – İstanbul
 30. Istanbul Roma Florists Association – Istanbul
 31. Izzetpasa Roma Sports Association – Istanbul
 32. Izzetpasa Roma Development Association – Istanbul
 33. Black Sea Region Roma Culture, Research, Education, and Development Association – Samsun
 34. Kilis Abdals Solidarity and Sports Association – Kilis
 35. Kilis Drummers Cooperation and Sports Association – Kilis
 36. Manisa Region Roma Association for the Protection and Survival of the Roma Culture – Manisa
 37. Muratlı Young Roma Association -Tekirdağ
 38. Roma Youth Association- Edirne
 39. Roma Youth Education, Culture and Solidarity Association -İzmir
 40. Selimşahlar Roma Association – Manisa
 41. Zero Discrimination Association – Istanbul
 42. ŞanlıurfaDrummers- ZurnarsAssociation – Şanlıurfa
 43. Şişli Supporting Roma Culture Association – Istanbul
 44. Trakya Musicians Association
 45. Trakya Roma Youth, Education, Culture, Research, Employment and Aid Association – Edirne
 46. Trakya Roma, Development of Education, Research, Culture Association – Edirne
 47. Yenişehir Roma Women Development Association – İzmir
 48. Yenişehir Development and Beautification of Roma Association – İzmir

Bu içerik AB-İlan‘dan alınmıştır.

İçerik Kaynak

Haberlerimizin içeriğinde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş.